Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/480.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak wybrać świadków na ślub cywilny?

Ślub cywilny to prawne usankcjonowanie związku małżeńskiego. Zanim jednak dojdzie do ceremonii zaślubin, konieczne jest dopełnienie kilku formalności, by związek mógł zostać w pełni uznany przez polskie prawo. Poza zgromadzeniem najpotrzebniejszych dokumentów, niezmiernie ważny jest także wybór świadków uroczystości.

Bycie świadkiem na ślubie to z całą pewnością bardzo duży zaszczyt. Zazwyczaj o pełnienie takich funkcji prosi się osoby bliskie, które darzymy zaufaniem i znamy od dłuższego czasu. Najczęściej na świadków wybiera się osoby z najbliższej rodziny bądź z grona znajomych.

Świadkowie powinni oczywiście powierzone im zadanie potraktować jak najbardziej poważnie. Ich role nie ograniczają się zatem jedynie do obecności w urzędzie stanu cywilnego. Powinni się oni także zaangażować w przygotowania do ślubu.

Jeśli chodzi o kwestie typowo formalne, to warto wiedzieć, że świadkowie na ślubie cywilnym są zobowiązani do złożenia swoich podpisów na akcie ślubu. Podpis taki składa się tuż po ceremonii. W tym celu należy posiadać przy sobie dowód osobisty, który będzie potrzebny do potwierdzenia danych zapisanych na akcie.

Świadkowie ślubu cywilnego muszą być oczywiście pełnoletni oraz powinni mówić po polsku (jeżeli nie mówią, wówczas konieczna będzie obecność tłumacza przysięgłego). Mogą być tej samej bądź różnej płci.

Po ceremonii w urzędzie stanu cywilnego świadkowie mogą wraz ze świeżo upieczonymi małżonkami wyjść przed urząd, stając po obu stronach pary. Przyjęło się, iż to właśnie świadkowie odbierają od zaproszonych gości bukiety, koperty oraz prezenty, by państwo młodzi nie musieli zaprzątać sobie tym głowy w czasie składania im życzeń.

Nie bez znaczenia są także stroje świadków na ślubie cywilnym. Strój świadkowej powinien być elegancki, ale nie może on w żadnym wypadku przyćmić kreacji przyszłej żony. Sukienka panny młodej z reguły jest koloru śnieżnobiałego lub kremowego, więc świadkowa takich barw powinna się raczej wystrzegać. Na ślubie cywilnym dopuszczalne są jednak także sukienki w różnych innych kolorach, dlatego warto przed ceremonią przedyskutować kwestię ubioru z naszą przyszłą świadkową.

Strój świadka także musi być stosowny do okoliczności. Świadek powinien założyć więc garnitur oraz eleganckie buty. Swoimi strojami świadkowie będą potwierdzać podniosłość oraz uroczystość całej ceremonii.