Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/480.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ile kosztuje organizacja ślubu cywilnego?

Kiedy decyzja o ślubie cywilnym została już podjęta, wówczas najwyższy czas pomyśleć o załatwieniu wszelkich formalności związanych z uroczystością. Do urzędu stanu cywilnego narzeczeni muszą dostarczyć szereg dokumentów, w przeciwnym bowiem razie nie dojdzie nawet do ustalenia daty ceremonii.

Ślub cywilny może zostać zawarty właściwie w dowolnie wybranym przez nas urzędzie stanu cywilnego, gdyż dzisiaj nie ma już rejonizacji. Młodzi jednak najczęściej wybierają urząd, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z nich.

Zanim zaczniemy załatwiać najważniejsze formalności, powinien nas zainteresować wykaz niezbędnych dokumentów. By móc w ogóle zawrzeć taki związek, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego) oraz skróconego odpisu aktu urodzenia. Są to podstawowe dokumenty, które z całą pewnością będą od nas wymagane, kiedy tylko zgłosimy się do urzędu.

Termin ślubu cywilnego może zostać wytyczony dopiero po upływie miesiąca od daty złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Niekiedy czas oczekiwania na datę ślubu bywa skracany, ale dzieje się tak tylko w wyjątkowych sytuacjach. W takich przypadkach konieczne jest złożenie odpowiedniego formularza, na którym należy podać uzasadnienie naszego postępowania.

Ustalając datę ślubu, na pewno warto wziąć pod uwagę najpopularniejsze okresy (świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia). Zazwyczaj takie daty rezerwowane są ze znacznym wyprzedzeniem. Nawet jeśli w danym urzędzie stanu cywilnego nie będzie odpowiadającej nam daty, wówczas zawsze możemy udać się do innej placówki, bowiem jak już wspomniano, nie obowiązuje w Polsce rejonizacja w takich działaniach.

Formalności związane ze ślubem cywilnym dotyczą między innymi dostarczenia najważniejszych dokumentów oraz podjęcia decyzji odnośnie nazwiska, a więc jakie nazwisko będzie nosiła żona, jakie nazwisko przyjmą dzieci.

Koszty ślubu cywilnego zazwyczaj nie są duże, zwłaszcza jeśli po uroczystości nie planujemy wystawnej imprezy. Młodzi przed zawarciem związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego muszą jednak uiścić opłatę skarbową w wysokości osiemdziesięciu złotych. W niektórych sytuacjach dochodzą jeszcze koszty związane z opłatami za wydanie skróconego odpisu aktu urodzenia, jednakże nie są to dość duże sumy.

Narzeczeni mogą ponadto zdecydować się na oprawę muzyczną uroczystości, która wiąże się najczęściej z wydatkiem rzędu około dwustu – dwustu pięćdziesięciu złotych.